TLC

18.09.2020
İsim TLC
Kategori Ulusal
Genel Merkezi İstanbul
İletişim sorumlumudur@discovery.com
Telefon (0212) 366 2000
Adres https://www.tlctv.com.tr

The Learning Channel kısaltması olan TLC, ABD kablo ve uydu televizyon kanalıdır ve Discovery Communications firmasına aittir. 2001 senesinden önce ilk önce öğretim ve de eğitime odaklanmış olan TLC daha sonra aile yaşamı, yaşam tarları ve yaşam sitilleri'ni barındıran reality showlarını daha çok içeriğinde bulundurmaya başlamıştır. 95 Milyon kişinin evlerinde şubat 2015 yılından beri TLC yayınları tercih edilmektedir yani bu da kablolu televizyona sahip ailelerin %81,6'sını kapsamaktadır.

Applachian Community Service Network adı ile 1972 yılında Nasa, Education And Welfare ve Department Of Health tarafından kurulmuştur. Eğitici ve olması gereken eğitimi sağmak amaçlı kurulan bir kanal olan Applachian Community Service Network ücretsiz bir şelikde NASA uydusu sayesinde dağıtılıyordu. 

Kanal İsmi The Learning Channel olarak kasım 1980 yılında değiştirilerek ACNS özeleştirilmeye gidildi bu olaydan sonra ismi tekrar değiştilerek "TLC" olacak şekilde kısaltılarak kullanılmaya başlandı.

ACSN yerine NASA TV'yi hemen getiren NASA, bilim, tarih, güncel olaylar, doğa, tıp, aşçılık, teknoloji ve ev geliştirme  konularına yani çoğunlukla insanları bilgilendirmeye yönelik belgeseller yayınmaktaydı.Discovery Channel' da olan yayın içeriğinden daha fazla teknik ve akedemik bir yayın akışı olduğunu kabul etmişti ancak o zamanlar rakibi Discovery Channel'dı. Meraklı bir kitleye daha çok yönelik olan kanalda 1987 ve 1990 yılları arasında 4.5 ve 6 arası bir reyting oranı olan Captain's Log with Captain Mark Gray dizisi vardı.Captain's Log with Captain Mark Gray  tekne güvenliğiyle alakalı bir diziydi ve normal bir reyting oranına sahip olabilmişti.

1990 senesinin büyük bir kısmında eğitici içeriğine devam eden The Learning Channel daha sonrasında popüleriteye uyarak pazarlama için yayınlar yapmaya başladı.Daha sonrasında bu yapımları arttıracaklardı. HomeTime ve Home Savvy ev tamiratları için izlenebilirken, The New Detectives gibi suç programları da izlenebilir.TLC, Tarih öncesi yaratıklardan bahseden bir program olan Pleoworld gibi eğitici programlar yayınlamayı da bırakmadı.

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?

Şuanda Yayında Olanlar