Ulusal Kanal

18.09.2020
İsim Ulusal Kanal
Kategori Ulusal
Genel Merkezi İstanbul
İletişim ulusal@ulusalkanal.com.tr
Telefon 0 212 251 50 90

Sinan Sungur 'un genel yayın yönetmenliği yaptığı Ulusal kanal, ulusal çapta yayın akışına devam etmektedir. Ulusal Radyo ve Aydınlık Gazetesi'ni de içinde barındıran medya grubunun bir üyesi olan kanal, kültür sanat ve haber içerikli yayın akışına sahiptir. 

Bedrattin Dalan aracılığı ile Yeditepe Üniversitesi'nde 1994 senesinde İstanbul Kadıköy yakasında yerel bir TV kalanı olarak Yeditepe TV kurulmuştur ve yayın hayatına başlamıştır.

Kanal, İstanbul televizyon olarak lisansını Nisan 1995 yılında, Radyo Televizyon 3984 sayılı Yasası’nın çıkması üzerine almıştır. Kablo TV yayında olmasına rağmen, Türk Telekom ve RTÜK aracılığıyla kablo TV yayınlarından çıkartılmıştır. 100.000 Amerikan Doları karşılığı olarak satın alınan Ulusal kanalın, açılan mahkemeler ve davalarda yayın hakkının iade edilmesine rağmen, mahkeme kararına uymayan söz konusu kurumlar, yasal hakları olan Kablo TV yayınlarında yayınlanmasını durdurmuşlardır. Halen bu mahkemeler devam etmektedir. 29 Ekim 2000’de ilk kez bütün İstanbul’a yayın yapan Ulusal Kanal, verici sayısını artırarak zaman içinde yatırım yapmıştır.

Bütün Türkiye’de yayın yapma hakkına RTÜK tarafından 25 Ocak 2003 yılında yapılan yönetmelik değişikliği ile Ağustos 2002 yılında hak kazanmıştır. 2002 Şubat tarihinde uydu yayınlarına başlamıştır. Asya, Avrupa ve Afrika'nın kuzeyini içine alan bir kapsama alanında, karasal yayın verici ağı ile beraber Türkiye içerisindeki 49 il sınırı çevresindeki 160 merkeze uydu yayını ile yayın yapmaktadır.  Bir haber kanalı olarak bilinen ve en beğenilen programları; Emekli Amiral Cem Gürdeniz ile Mavi Vatan, Uğur Civelek'in konuk olduğu Halkın Ekonomisi ve Prof. Dr. Emin Gürses ile İşin Aslı’dır.

Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?

Şuanda Yayında Olanlar